Dieta oczyszczająca, inaczej zwana „detoksem” została opracowana przez dietetyka dr inż. Agnieszkę Leciejewską. Detoks ten został opracowany z myślą o każdym, który pragnie pozbyć się niepożądanych toksyn z organizmu, jednocześnie wchodząc na ścieżkę zdrowego odżywania, które w nie długim czasie powinno zaowocować promienną cerą, zdrowszymi włosami i paznokciami, lepszą przemianą materii i koncentracją, a co najważniejsze większą dawką energii na co dzień.

Oczyszczenie organizmu za pomocą tej diety może wywołać bóle i zawroty głowy, co jest zupełnie normalne przy odstawieniu niektórych produktów z listy produktów, których należy unikać znajdującej się poniżej. Jeżeli taki ból wystąpi należy wypić dużo wody a następnie położyć się i odpocząć aż ból się zmniejszy. Zażywanie leków przeciwbólowych w takim momencie nie ma sensu, gdyż są one jednymi z toksyn, których staramy się pozbyć z organizmu.

Przygotowanie do diety. Na kilka dni przed przystąpieniem do diety należy ograniczyć spożywanie kawy do jednej filiżanki dziennie. Podobnie sprawy się mają z alkoholem i cukrem, należy zacząć je ograniczać. Podczas diety można pić nieograniczone ilości wody, soków i herbat ziołowych. Należy także ograniczyć duży wysiłek fizyczny na czas oczyszczania organizmu, a wrócić do ćwiczeń po zakończeniu detoksu.

Żywność, której należy unikać:
Pszenica
Alkohol
Kofeina
Cukier
Sól
Chemiczne konserwanty, barwniki, sztuczne słodziki, polepszacze smaku
Produkty przetworzone, rafinowane.